کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  چهارشنبه، ۳۰ مرداد‌‌ماه ۱۳۹۸ | Wednesday, August 21, 2019
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

سیستم استاپ/استارت خودکار چیست؟

  شرکت‌های خودروسازی همواره به دنبال کاهش مصرف سوخت خودروهای خود با روش‌های گوناگون هستند. یکی از این روش‌ها سیستم استاپ/استارت خودکار است.  

 شنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶:۰۶|

اگر به‌تازگی به سراغ خرید یک خودرو رفته باشید، احتمالاً نام سیستم جدید استاپ/استارت از سوی شرکت‌های خودروسازی را خواهید شنید که به گفته‌ی آن‌ها به کاهش مصرف سوخت خودروی شما کمک می‌کند. طرز کار این سیستم نیز ساده است؛ زمانی که در پشت چراغ‌قرمز یا خط عابر پیاده توقف می‌کنید، به قوای پیشرانه احتیاجی نخواهید داشت؛ زمانی هم که پیشرانه‌ی خودرو روشن نباشد، مسلماً سوخت کمتری مصرف می‌کنید؛ اما این سیستم دقیقاً چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است، سیستم استاپ/استارت پیشرانه‌ی خودرو را به‌جای درجا کار کردن در حال توقف، خاموش کرده و زمانی که قصد حرکت داشته باشید، به‌سرعت آن را روشن می‌کند. اگر شما در حین رانندگی توقف و حرکت زیادی انجام دهید، میزان آلایندگی خودروی شما کاهش یافته و مصرف سوخت نیز در دوره‌های طولانی‌مدت کم می‌شود. چیزی که برای خودروسازها بیشتر اهمیت دارد، بهبود میانگین کاهش مصرف سوخت است که به فروش بهتر شاسی‌بلندهای بزرگ کمک می‌کند .

سیستم‌های استاپ/استارت خودکار نیز با چالش‌های مهندسی همراه هستند. سیستم استارت الکتریکی که برای روشن کردن خودروی شما برای چند مرتبه در روز طراحی شده بود، حالا مجبور است تا این کار را هرلحظه و در هر توقف انجام دهد. مشخصاً، یک سیستم استارت که برای 50 هزار بار راه‌اندازی طراحی شده بود، نمی‌تواند 500 هزار بار این کار را انجام دهد. ازاین‌رو خودروسازان به سراغ معرفی استارترهای مخصوص با توانایی بالاتر رفتند.

استارت زدن پی‌درپی همچنین به قطعات داخلی موتور نیز آسیب می‌رساند. اکثر تنش‌ها و خوردگی‌های رخ‌داده در پیشرانه‌ها در زمان استارت زدن اتفاق می‌افتند، ازاین‌رو مهندسان دست به طراحی یاتاقان‌های خود روان‌کننده‌ای زده‌اند که در مقایسه با یاتاقان‌های معمولی عملکرد بهتری دارند. قابلیت خود روان‌کنندگی بهتر به این معنی است که پیشرانه در زمان نرسیدن روغن تحت‌فشار به یاتاقان‌ها، کاملاً در محافظت قرار دارد. حتی بدون وجود یاتاقان‌های مخصوص، فناوری روغن موتور به چنان پیشرفتی دست یافته است که تمامی یاتاقان‌ها را با یک لایه‌ی محافظ از روغن به‌منظور جلوگیری از خوردگی پوشش می‌دهد.

باوجود یک سیستم استاپ/استارت و یک جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک، ترمز گیری قبل از توقف کامل، منجر به خاموش شدن موتور می‌شود. با برداشتن پا از روی پدال ترمز (در برخی سیستم‌ها، با گرداندن فرمان)، موتور مجدداً استارت خورده و زمانی که پای خود را روی پدال گاز قرار دهید شتاب می‌گیرد. در جعبه‌دنده‌های دستی، خلاص کردن دنده و رها کردن پدال کلاچ منجر به خاموش شدن پیشرانه می‌شود؛ گرفتن کلاچ منجر به استارت مجدد شده و خودرو با جا زدن دنده آماده‌ی حرکت می‌شود. پیشرانه‌ی خودرو بستگی به نوع آن، ممکن است با توجه به نیاز سیستم کنترل دما برای گرما یا خنک کاری بیشتر، مجدداً استارت بخورد؛ این سیستم همچنین درصورتی‌که دمای محیط بالا یا پایین‌تر از درجه حرارت مدنظر باشد، خودرو را غیرفعال می‌کند.

آیا این سیستم به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما کمک می‌کند؟ به نظر نمی‌رسد؛ اما اگر شما در منطقه‌ای پرترافیک زندگی می‌کنید، طی کردن چند کیلومتر در این مسیرها به ذخیره‌ی سوخت بیشتر در باک کمک کرده و احتمالاً آلایندگی کمتری نیز در پی داشته باشد. مهم‌تر اینکه، نیازی نیست تا نسبت به وارد شدن فشار بیشتر به خودرو در پشت ترافیک نگران باشید؛ این سیستم منطبق با فناوری‌های جدید مهندسی شده است.


 

سيستم استاپ/استارت خودکار چيست؟

دانشنامه | آموزشی

کد محتوا: ۳۲۷۸

ارسال: شنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶:۰۶

به روز شده: شنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶:۰۶

کلید واژه‌‌ها: استارت استاپ یعنی چی ؟ ? معنی سیستم استارت استاپ

نوع: دانشنامه

موضوع: آموزشی

فرستنده:

منبع: سایت زومیت

پیوند:

بازدید: ۱۱۳۱

زبان: پارسی

(۱۲ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۳۹۸ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی