مهم ترین نکات رانندگی در جاده و سفر

رانندگی در جاده با سطح شهر بسیار متفاوت است و دانستن نکات رانندگی در جاده و سفر می‌تواند برای به حداقل رساندن خطرات و افزایش کارایی شما در طول مسافرت بسیار کمک‌کننده باشد. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از ترمز هنگامی که می‌توان با دنده معکوس سرعت خودرو را به نحو ایمن کاهش داد، کار اشتباهی است که احتمال بروز خطر و خرابی سیستم ترمز را در طول سفر افزایش می‌دهد.

مهم ترین نکات رانندگی در جاده و سفر

رانندگی در جاده با سطح شهر بسیار متفاوت است و دانستن نکات رانندگی در جاده و سفر می‌تواند برای به حداقل رساندن خطرات و افزایش کارایی شما در طول مسافرت بسیار کمک‌کننده باشد. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از ترمز هنگامی که می‌توان با دنده معکوس سرعت خودرو را به نحو ایمن کاهش داد، کار اشتباهی است که احتمال بروز خطر و خرابی سیستم ترمز را در طول سفر افزایش می‌دهد.

دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۶:۴۳

در ادامه با ما همراه باشید تا ۷ مورد از نکات رانندگی در سفر را که بسیار مفید و کاربردی هستند و می‌توانند کیفیت و ایمنی مسافرت شما را افزایش دهند، توضیح داده‌ایم.

۱. چیزی زیر صندلی راننده نگذارید
بسیاری از ما عادت داریم که هنگام مسافرت وسایلی مثل قفل فرمان، بطری آب، فلاسک چای و وسایلی از این دست را دم دست و زیر صندلی راننده بگذاریم تا در طول رانندگی هر زمان که نیاز بود، از آنها استفاده کنیم.
گذاشتن لوازم زیر صندلی راننده ممکن است یک خطر بسیار جدی و غیر قابل جبران به دنبال داشته باشد. در مواردی دیده شده که لوازمی مثل بطری آب یا قفل فرمان به زیر پدال ترمز رفته و مانع از عملکرد آن در مواقع بحرانی شده است. بنابراین اگر می‌خواهید ایمنی سفرتان به طور کامل حفظ شود و ترمزهای خودرو در طول رانندگی از کار نیفتند، به هیچ وجه وسیله خاصی را زیر صندلی راننده قرار ندهید.

۲. به علایم راهنمای جاده خصوصا در شب توجه کنید
علائم راهنمایی رانندگی همان‌طور که از اسمشان پیداست جهت راهنمایی کردن شما هنگام سفر در جاده‌ها نصب شده‌اند. این علائم و تابلوها می‌تواند شما را از شرایط جاده به خوبی مطلع و از خطرات احتمالی پیش رو آگاه کنند.

 بنابراین اگر در طول سفر به تابلوها و علائم رانندگی کنار جاده و همچنین خطوط کشیده شده در کناره‌ها و وسط جاده توجه کنید، قطعا سفری مطمئن‌تر و با ایمنی بالاتر را پشت سر خواهید گذاشت. خصوصاً هنگام شب که دید راننده نسبت جاده بسیار محدودتر است، توجه به علائم رانندگی و خطوط روی جاده می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
 
۳. فاصله طولی با خودروهای جلویی را رعایت کنید
رعایت فاصله مناسب با خودروهای جلو یکی از مهمترین اصولی است که احتمال بروز تصادف را به شدت کاهش می‌دهد.
فرض کنید خودروی جلوی شما به دلیل نامعلوم ناگهان ترمز بگیرد و متوقف شود. اگر شما فاصله مناسب با خودرو جلو را حفظ نکرده باشید، قطعاً تصادف رخ خواهد داد و احتمال بروز خطرات مالی و جانی زیاد خواهد شد.
رعایت این نکته در جاده‌های بارانی و لغزنده بیش از پیش ضروری و لازم است؛ بنابراین سعی کنید با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان ترافیک جاده فاصله خود را با خودروهای جلو به طرزی ایمن حفظ کنید.

۴. با سرعت مجاز حرکت کنید؛ نه کم نه زیاد
سعی کنید همیشه در محدوده سرعت مجاز حرکت کنید. این حرف به این معنا نیست که با سرعت کم در جاده به پیش بروید؛ چراکه سرعت کم می‌تواند یک عامل بروز تصادف در جاده و بزرگراه محسوب شود. بنابراین سعی کنید همیشه با سرعت مجاز، نه کم و نه زیاد، رانندگی کنید تا احتمال وقوع تصادف در طول سفر به حداقل برسد.
 
۵. در جاده کفی و خلوت، با دنده کاملا سبک حرکت کنید
خودروهای ما معمولا پرمصرف هستند و یکی از مهم ترین دغدغه‌های رانندگان در طول سفر محاسبه هزینه بنزین و یا یافتن جایگاه سوخت طی مسیر است. برای به حداقل رساندن این مشکل می‌توانید با رعایت بعضی نکات ساده میزان مصرف سوخت خودرو را هنگام مسافرت کاهش دهید.

به عنوان مثال زمانی که در یک جاده کفی خلوت در حال حرکت هستید، نیاز نیست که حتماً با دنده چهار و دور موتور بالا برانید؛ می‌توانید با سبک کردن دنده و بردن آن به وضعیت دنده پنج یا شش، دور موتور را کاهش دهید و ضمن حفظ سرعت خودرو، میزان فشار روی پیشرانه و همچنین مصرف سوخت آن را به طرز محسوسی پایین بیاورید.
 
۶. در جاده لغزنده و سراشیبی به جای ترمزهای متوالی، از دنده‌ معکوس استفاده کنید
ترمزها مهمترین وسیله ایمنی خودرو محسوب می‌شوند و اگر زیاد روی آنها فشار بیاورید، ممکن است در طول سفر عملکرد مناسبی از خود نشان ندهند. به منظور کاهش فشار روی ترمز و افزایش کارایی آنها بهتر است زمانی که جاده سراشیبی و یا لغزنده است، به جای ترمز گیری‌های مداوم سعی کنید تا با دنده معکوس دادن و اصطلاحا استفاده از ترمز موتور، سرعت خودرو را تا حد ایمن کنترل کنید.

بدین ترتیب فشار کمتری روی ترمزها وارد می‌شود و ایمنی سفر شما افزایش پیدا می‌کند. نکته دیگر اینکه ترمز گرفتن شدید در جاده‌های لغزنده خصوصا برای ماشین‌های فاقد سیستم کنترل کشش، می‌تواند باعث انحراف وسیله نقلیه از مسیر شود. در این موارد نیز می‌توانید بیشتر از روش دنده معکوس کشیدن برای کاهش سرعت ماشین استفاده کنید. البته این روش نیازمند کمی مهارت است که باید از آن برخوردار باشید.
 
۷. سعی کنید زیاد به شانه خاکی جاده نزدیک نشوید
منتهی الیه سمت راست یا همان شانه خاکی جاده جای مناسبی برای حرکت نیست. هرچه شما به این قسمت نزدیکتر شوید، احتمال پنچری تایرها به دلیل فرورفتن انواع میخ، پیچ شیشه و… به درون آن افزایش پیدا می‌کند. همچنین معمولا شانه خاکی جاده کیفیت بالایی ندارد و زمانی که لاستیک با سرعت بالا روی آن می‌افتد، احتمال ترکیدگی تایر بالا می‌رود.
بنابراین سعی کنید حتما در لاین خودتان و کمی دورتر از شانه خاکی جاده حرکت کنید تا دچار خطراتی مثل پنچری و انحراف خودرو از مسیر اصلی نشوید.
 
جمع‌بندی
 قوانین راهنمایی را رعایت کنید. از میان تمامی نکات رانندگی در جاده و سفر که در بالا به آن اشاره کردیم، این جمله کوتاه می‌تواند مهمترین مورد باشد که باید روی آن تاکید کنیم. رعایت قوانین راهنمایی رانندگی نظیر حفظ سرعت مجاز، توجه به جلو، توجه به تابلوهای راهنمای رانندگی، استراحت متناوب در طول رانندگی و لذت بردن از مسیر به جای تمرکز کردن روی مقصد، مهمترین نکاتی هستند که یک راننده در طول مسافرت باید حتما به آن‌ها توجه کند تا سفری ایمن، خوشایند و خاطره‌انگیز را برای خود و سایر سرنشینان رقم بزند.


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...