کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۴ اسفند‌‌ماه ۱۳۹۸ | Sunday, February 23, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

همه آن‌چیزی که باید از سفر به کویر با خودرو بدانید

  نجات خودرو از حوادث کویری چیزی است که قطعا بسیاری از مردم به دلیل سکونت در کویر و یا سفرهای تفریحی به کویر با آن سر و کار خواهند داشت چرا که کویر یکی از عجیب‌ترین مکان‌هایی است که به یکباره همه چیز را تغییر می‌دهد و شما را برای واکنش دادن و اقدامات پیشگیرانه راحت نخواهد گذاشت، پس برای نجات خودرو از حوادث کویری نکاتی را باید بدانید که سعی می‌کنیم در این مقاله به آنها بپردازیم.  

 پنج‌‌شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸:۰۲|

قطعا شما هم از کویرنوردی شنیده‌اید و از لذتی که در کویر وجود دارد و تفاوتی که این قطعه از آفریده خدا در کنار سایر آب و هوا و مکان‌ها به شما خواهد داد ولی قطعا مراجعه به هر جایی نیازمند داشتن اطلاعاتی است که قطعا دانستنشان صرفا با مطالعه امکان پذیر خواهد بود. ولی نباید فراموش کنید که کویر در کنار همه زیبایی‌ها و لذت و سکوتی که در اختیار شما قرار می‌دهد، به شدت انسان‌های سر به هوا و ساده لوح را به سخت‌ترین حالت ممکن تنبیه می‌کند و همان‌طور که در بالا گفتیم به هیچ فردی اجازه نمی‌دهد که بدون آگاهی از دستش فرار کند و صرفا افراد مطلع هستند که می‌توانند از بازی کویر جان سالم به در ببرند.

پس نکته مهم این است که نباید به خودتان و اتومبیل احتمالا گران قیمتتان مغرور نشوید و تکبر شما در این موارد جز ضرر و زیان به همراه نخواهد داشت. شما باید اقدامات لازم قبل از سفر به کویر را انجام دهید و هر آن‌ چیزی که برای این سفر نیاز دارید، قبل از اقدام به سفر آماده نمایید و به نکات مربوط به حضور در کویر و اقدامات هنگام حوادث کویری را بدانید و به آن عمل کنید.

با برنامه ریزی و آمادگی خودرو سفر کنید
یکی از اشتباهات بزرگی که بسیاری از افراد در هنگام سفر به کویر دارند این است که تصور می‌کنند کویر به دلیل عدم وجود مشکلات جاده‌های کوهستانی یا شمال کشور و …. از مشکلات کمتری برخوردار بوده و آمادگی حداقلی خودرو برای سفر به این منطقه کافی است! ولی کویر شاید به مراتب خطرناک‌تر و بدتر از جاده‌های کوهستانی و …. است. جاده‌های کویری یک ویژگی بزرگ دارند و آن هم این است که نزدیکی به شهر و یا نزدیکی شهرها در بهترین حالت به صدها کیلومتر می‌رسد و برای رسیدن به یک آبادی و شهر شما باید ساعت‌ها رانندگی کنید و اگر در جایی گیر کنید رسیدنتان به یک شهر و امداد، بسیار سخت است!

دومین مورد این است که کویر به شدت به تغییرت حالت ناگهانی عادت دارد و مثلا چک کردن آب و هوای یکی دو ساعت برایتان کافی نیست چرا که برخواستن طوفان شن و … اتفاقی نیست که بتوان به همین سادگی‌ها آن را پیش بینی کرد! خودروی شما باید در آماده‌ترین حالت ممکن باشد و در کنار پر بودن باک بنزین، باید هیچ گونه نگرانی از بابت سایر اجزای آن نداشته باشید.

به دیگران اطلاع دهید که با خودروی شخصی به کویر رفته‌اید
از دیگر نکات بسیار مهم در سفر به کویر با خودروی شخصی این است که شما باید یک نفر را از این موضوع مطلع کنید و در صورت نیاز حتی او را از طریق ارسال لوکیشن یا اطلاع ساعتی یا دو ساعتی از مکان خود مطلع نمایید و یا از این طریق زنده بودن یا سالم بودنتان را گزارش کنید تا در غیر اینصورت اقدامات لازم از سوی او برای شما انجام شود که از جمله آن می‌توان به خبر دادن به نیروهای امدادی اشاره کرد.

در صورتی که لوکیشن خود را به او ارسال نمایید و یا حدود مکان خود را به صورت ساعتی در جایی ثبت کنید، نیروهای امدادی به راحتی می‌توانند در انبوه وسعت کویر به شما دسترسی پیدا کنند و شما را نجات دهند.

پوشش مناسب داشته باشید
یکی از مشکلاتی که افراد در سفر به کویر دارند این است که به مکان داخل خودرو اطمینان می‌کنند و به دلیل وجود بخاری یا کولر، از پوشیدن لباس مناسب خودداری می‌کنند و وقتی در موقعیت خطرناک و غیرعادی قرار می‌گیرند عملا به یک مشکل بزرگتر برخورد می‌کنند! فرض کنید خودروی شما خراب شده است و برای حضور امدادگر نیازمند مراجعه به یک مسیر دور هستید که از قضا باید به صورت پیاده باشد! کویر زمستان و تابستان را با یک توان عجیب و غریب اجرایی می‌کند و در صورتی که لباس مناسب نداشته باشید زجر زیادی خواهید کشید!

خودروی خود را پر از آب کنید
اشتباه نکنید! منظورمان این نیست که خودرویتان را در آب غرق کنید، بلکه تا می‌توانید به طرق مختلف مانند آب معدنی، گالن و …. آب بردارید و از زیادت این موضوع ترسی نداشته باشید چرا که کویر بسیار تشنه است و تشنگی و نیاز به آب را به شما منتقل می‌کند و به شدت از کاری که کرده‌اید خرسند خواهید شد! بسیاری از افراد به دلیل اشتباهی که در مقایسه کویر با مسیرهای کوهستانی و یا مسیرهای عادی که دارند، تصور می‌کنند که آب به وفور پیدا می‌شود و در هر چند کیلومتر می‌توانند به یک مکان پر از آب برسند ولی اینطور نیست! حداقل اینکه اگر در جایی ماندید و یا دچار مشکل شدید بتوانید تا ۴۸ ساعت زنده بمانید که قطعا بدون آب برایتان سخت خواهد بود.

با خودروهای وطنی لطفا ریسک نکنید
عجیب است که بعضی از افراد بدون توجه به نیازهای کویرنوردی اقدام به مراجعه به کویر و حتی آفرود با خودروهایی مثل پراید و تیبا و سمند و … می‌کنند و مشخص نیست که دقیقا روی چه حسابی این اقدام عجیب را انجام می‌دهند! به هیچ وجه من الوجوه هوس آفرود و رفتن به داخل کویر با خودروهای وطنی نکنید و این کار را صرفا با خودروهای مخصوص آفرود انجام دهید!

البته بدیهی است که خودروهایی مثل پراید، سمند، پژو و … از ریسک بالاتری برای سفرهای خطرناکی مثل حضور در کویر برخوردار هستند ولی این نگرانی صرفا شما را برای رسیدگی بیشتر تحریک کند و اقدامات پیشگیرانه بیشتری را انجام دهید ولی قطع و یقین این است که به هیچ وجه ریسک خروج از جاده را برای خودتان نخرید چرا که به احتمال ۹۰ درصد پشیمان خواهید شد!

طبق آمار بیشترین اتفاقات بدی که معمولا برای مسافرین کویر پیش می‌آید این است که با خودرویی به این مناطق سفر کردند که یا آماده این سفر نبوده و یا اینکه علیرغم آمادگی دچار مشکل شده و یک خانواده را در معرض خطر قرار داده است. حتی باید بدانید که دو دیفرانسیل بودن خودرو نیز لزوما کافی نیست و باید همه مورد ایمنی را رعایت نمایید.

کویرنوردیلوازم و ابزار نجات را جدی بگیرید
آخرین نکته‌ای که باید در مورد سفر به کویر با خودرو بدانید این است که خطر و اتفاقات بد یک احتمال بسیار قوی و شدنی است که نباید به هوای اینکه “مرگ، برای همسایه است” به کویر بروید و به فکر اتفاقات ناگوار نباشید! شما باید علاوه بر موبایل بعضی از وسایل دیگر را برای مسیریابی و …. به همراه داشته باشید چرا که موبایل در وسط کویر به احتمال زیاد آنتن نخواهد داد و به یک اسباب بازی در دستان شما تبدیل می‌شود!

از جمله مواردی که باید به همراه داشته باشید:

  • شما به شدت به یک قطب نما احتیاج دارید.
  • کارد و ابزار برنده را حتما با خود همراه داشته باشید.
  • پتوی ضخیم به همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از سرما در امان باشید.
  • لوازم مربوط به کمک‌های اولیه را حتما جدی بگیرید. قبل از مراجعه به کویر حتما همه موارد لازم را چک کنید و کمبودها را خریداری نمایید.
  • ماسک و عینک را برای مقابله با گرد و خاک و … جدی بگیرید.
  • حتما به همراه خود یک چراغ قوه قوی به همراه داشته باشد.
  • حتما فندک و کبریت به همراه داشته باشید.
  • طناب و نخ محکم نیز قطعا به دردتان خواهد خورد.


 

همه آن‌چيزي که بايد از سفر به کوير با خودرو بدانيد

مقاله | آموزشی

کد محتوا: ۱۱۵۴۷

ارسال: پنج‌‌شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸:۰۲

به روز شده: پنج‌‌شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸:۰۲

کلید واژه‌‌ها: رانندگی،همه آن‌چیزی که باید از سفر به کویر با خودرو بدانید، سفر به مناطق کویری

نوع: مقاله

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: سایت چرخان

پیوند:

بازدید: ۲۱۲

زبان: پارسی

(۲ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۳۹۸ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی